еМагазин
Image default
Локално

Неексплодирана граната од Првата светска војна пронајдена во Битола

На 26.10.2018 година во 13,30 часот во Полициската станица-Битола, од страна на вработен пиротехничар во Дирекцијата за заштита и спасување пријавено е дека истиот ден во 13,30 часот од страна на вработен во ГП „Гранит“ ,при изведување градежни работи во старата касарна во Битола-комплекс Јуриј, била пронајдена стара неексплодирана артилериска граната од Првата светска војна, информира МВР.

Во 13,50 часот од страна на пријавителот гранатата безбедно е подигната за понатамошна постапка.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Четиригодишно дете прегазено од трактор

Никола Осило

До 40 минути чекање на граничните премини

Редакција

Пожарникар од Струмица физички нападнат кога пристигнал на место да гаси пожар

Редакција