еМагазин
Image default
Македонија

Нема крај на партиските бурлески: ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија, СДСМ нуди помирување

Предлог-законот за амнестија е веќе изготвен и во понеделник ќе биде поднесен во Собранието на РМ по скратена постапка, рече денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Текстот ќе го достават пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, а СДСМ и сите останати, како што истакна Арсовски, ќе имаат можност да го прифатат.

„Ако намерите на СДСМ се искрени, сега е моментот да го изгласаат и да го тргнат товарот од сите луѓе што беа во случувањата на 27 април“, нагласи портпаролот.

СДСМ го оцени ваквиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ како брутален упад во правосудството.

„Како одговорна и државотворна партија се водиме да го почитуваме принципот на правна држава и во таа насока може да зборуваме за подавање рака и за помирување, но никако не може да зборуваме за амнестија“, изјави пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов.

МИА/фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Арта Точи од Алијансата на Албанците нова пратеничка на местото на Мемеди

Редакција

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски стигна во Собранието

Редакција

Советот на јавни обвинители го отфрли барањето за декласификација на извештајот за Јанева

Редакција