еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонија на листата на „Нешнл географик“ помеѓу 28 држави кои мора да се посетат во 2019 година

Светски познатиот „Нешнал географик“ во сторијата посеветена на тоа кои земји да ги посетите во 2019 година, ја сврстува и Македонија

„Без разлика дали или не Македонците на името ќе го додадат Северна, неодамнешните вести поврзани со решавањето на овој долгогодишен спор со Грција, го подигнаа профилот на малата балканска нација.

Опкружена од Грција, Бугарија, Србија, Косово и Албанија, без излез на море, Македонија можеби нема брег, но е богата со планини и езера. Остри врвови, длабоки клисури и водопади се благослов за трите премали национални паркови на земјата: Галичица, Маврово и Пелистер.

Летање со параглајдер во тандем над Пелагонија со стартна точка од Крушево, кајакарење по едно од најстарите езера во светот Охридско Езеро, нуркање, јавање се едни од препораките за тоа, што може да се прави во Македонија која е сврстена со други 27 држави, кои се мали раеви на земјата„. велат од „Нешнл географик“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Нова книжарница на ТРИ во Скопје

Редакција

(Видео) Започнува аудицијата за нови членови на детскиот фестивал „Поточиња“

Редакција

(Галерија) Успешен и убав: Петар Костовски e синоним за вистински борец

Редакција