еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Независната културна сцена загуби ѕвезда – почина Милиана Ленак

Македонската независна културна сцена загуби голем борец откако вчера на 41 година почина актерката и режисерка Милиана Ленак.

Таа беше основач на „Буден театар“, една од ретките независни театарски дружини во земјава, како и основач на Меѓународниот фестивал за детски театар „Фенер“, можеби единствен кој го негуваше куклениот театар.

Ленак беше и текстописец и зад себе остави повеќе театарски претстави, монодрами и филмски улоги.

Таа дипломира на театарската академија „Крсто Сарафов“ во Софија, а постдипломски студии по режија има на Меѓународната школа на ФАМУ во Прага.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прогласена епидемија на мали сипаници на територијата на цела држава

Редакција

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во Македонија, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен надзор

Редакција

Како во Македонија се транспортираат примероци за лабораториска анализа за коронавирусот

Редакција