еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

„Падна“ иницијатива за понеделнички доброволен нарко-тест за сите пратеници

Независната пратеничка група од ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија денеска ќе поднесат иницијатива до Собранието, сите пратеници доброволно да направат тест за (зло)употреба на наркотични средства.

Бараат Собранието в понеделник, да овозможи услови и лекарски тим кој ќе може ова да го спроведе.

„Предлагаме и другите политичари, актуелни и поранешни функционери, аднинистративни службеници, судии, обвинители, градоначалници и советници, да ни се придружат во намерата и на нашите граѓани да им дадеме добар пример во борбата против (зло)употребата на наркотични средства.

Ги поттикнуваме сите вршители на јавни функции да го направат истото доброволно“, стои во соопштението од независната пратеничка група група од ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија.

Потенцираат дека нивното мото е „Конкретни предлози и чекори за позадоволни граѓани“.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Павле Богоевски за аудио-бомбата од Будимпешта: Нарачував масло од канабис, а не кокаин

Собранието и Владата се прогласија за ненадлежни во случајот Павле Богоевски, на ред истражните органи

Твитер „поцрвене“ за случајот Богоевски: „А зошто набавувал Павле на црно кога има наше легално масло“

Драган Спасов Дац побара оставка од пратеникот Павле Богоевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе викаме Солун или Тесалоники: Македонија и Грција неделава стартуваат со „чешлање“ на македонските и грчките учебници

Редакција

Состанок на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени и за натамошното делување

Редакција

Можно ли е повторно одложување на пописот: Што пишува во законот кој „дреме“ во Собранието?

Никола Осило