еМагазин
Image default
Балкан

Независни Грци се распаѓа: По министерката Кундура и заменик-министерот Кокалис ќе ја поддржи владата на Ципрас

Ќе гласам за доверба на владата, вели заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис од редовите на Независни Грци, во неговата писмена изјава до медиумите, јави дописничката на МИА од Атина.

-Длабоко сум уверен дека оваа влада треба да добие можност да ја заврши својата работа со низа големи реформи и закони кои ќе ја вратат во нормала земјата и ќе отстранат секакво сценарио за дестабилизација. Од оваа причина ќе дадам глас за доверба на владата, објаснува Кокалис во неговата писмена изјава.

Тој, заедно со неговата сопартијка, министерката за туризам Елена Кундура, се дел од владината делегација во Кина.

Двајцата министри од редовите на Независни Грци не присуствуваа на вчерашната прес конференција на Панос Каменос.

И министерката за туризам, претходно изјави дека ја поддржува владата, по што Каменос, преку неговиот официјален Твитер профил ја отстрани од пратеничката група на Независни Грци.

МИА/Фото: Грчка влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден, трет за еден ден, член на Независни Грци, не го слуша Каменос

Каменос на мака: Преку Твитер го острани и заменик-министерот Кокалис од пратеничката група на Независни Грци

Каменос ја исклучи министерката Кундура од пратеничката група на Независни Грци, откако таа му даде подршка на Ципрас

Сите можни сценарија: Ќе се ратификува ли Договорот од Преспа во Грција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицотакис по победата на изборите: Грција повторно гордо ја крева главата

Редакција

Панос Каменос го „откачи“ Ципрас, ја напушта грчката Влада

Редакција

Грчка влада: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

Редакција