еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нимиц: Историскиот договор отвора врата за нови односи меѓу двата соседа

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, преку соопштение се обрати по вчерашното усвојување на уставните измени од македонското Собрание, превидени со Договорот од Преспа.

– Би сакал да им честитам на Парламентот и на граѓаните на земјата за ова остварување и за демократскиот начин, на кој овој важен процес беше преземен. Овој историски договор помеѓу два соседа ја отвора вратата за нови односи меѓу нив и за поцврста основа за мир и безбедност на Балканот. Со нетрпение го очекувам завршувањето на процесот како што е наведено во Договорот. Како и во минатото, Обединетите нации остануваат посветени на соработката со двете страни за конечно решавање на разликата меѓу нив, севели во соопштението од Нимиц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Галерија) Заев и Ахмети заедно славеа за „Северна Македонија“

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

Имаме „нов“ сосед, Република Северна Македонија: Што пишуваат регионалните медиуми за промената на името

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Жикол“ го доби тендерот за изградба на патна инфраструктура во Сончевата езерска населба Мантово вреден 190.000 евра

Никола Осило

(Фото) Кој дојде на прославата на ССК во „Воденица-Мулино“

Редакција

„Гардијан“: Епидемијата на коронавирусот во Британија ќе трае до следната пролет во 2021 година

Редакција