еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нов обид за смена на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи со судско решение и полиција

Тензично е денеска во седиштето на Исламската верска заедница (ИВЗ), пред чие седиште има и полиција, откако Скендер Бузаку, соопшти дека тој е новиот поглавар на ИВЗ.

Тој тврди дека е избран за легален поглавар на ИВЗ уште во 2015 година, а сега имал и судско решение за да го потврди тоа.

Оваа не е прв обид за разрешување на Сулејман Реџепи.

Во Кондово пак највисокото тело на ИВЗ, Ријасетот вечерва одржува седница, на која ќе пресече што по новонастаната ситуација.

Фото: Фејсбук/Реџепи

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

ИВЗ и Сулејман Реџепи и се заканувале на Владата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за „Траекторија“: Вешто лице тврди дека се направени некои грешки во вештачењето

Редакција

Кој е Насер Нуредини, новиот министер за животна средина: Инвестициски банкар и консултант ќе не спасува од загадувањето

Редакција

Двајца Македонци вмешани во местење фудбалски натпревари пуштени на условна слобода

Никола Осило