еМагазин
Image default
Бизнис

Нова листа на должници на УЈП: 4.559 граѓани и фирми должат 164 милиони евра

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.07.2019 и неплатени до 31.10.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На листата објавени се 2.020 должници – правни лица (повеќе за 25 од претходната листа) и 2.539 физички лица (повеќе за 19 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг 10.129.716.081 денари(164 милиони евра), повеќе за 15.032.646 денари од претходната листа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Звучни имиња на бизнисмени и компании на најновата листа на должници на УЈП

Еден „куп“ јавни претпријатија на најновата листа на должници на УЈП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Народна банка: Раст на депозитите и кредитите во ноември

Редакција

Георг Бухер именуван за претседател на Надзорниот одбор на Охридска банка

Редакција

НЛБ Банка за шест месеци оствари добивка од 15,6 милиони евра

Никола Осило