еМагазин
Image default
Бизнис

Нова листа должници на УЈП: Јавни претпријатија должат милиони неплатен данок

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 30.09.2019 и неплатени до 31.12.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

Меѓу најголемите должници на листата се и голем број јавни претпријатија. Така, ЈП за одржување и заштита на магистрални и регионални патита должи 242 милиони денари,  ЈП Комуналец – Гостивар должи 213 милиони денари, ЈП Комуналец Тетово должи 132 милиони денари, ЈП Македонска радиодифузија должи 25 милиони денари, Македонска радиотелевизија должи 15 милиони денари…

Целата листа должници ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Звучни имиња на бизнисмени и фирми на новата листа должници на УЈП

ТЕ-ТО со долг од 20 милиони евра убедливо на врвот на листата должници на УЈП

Нова листа должници на УЈП: Граѓани и фирми „набилдале“ долгови од 162 милиони евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Квоти за челични производи: Директните штети се проценуваат на 150 милиони евра

Редакција

„Спектартермо“ го доби тендерот на ЕСМ за замена на затворачи на турбини во три хидроцентрали вреден 1,5 милиони евра

Никола Осило

Во блок-трансакција продадени акции од „Оилко“ за 157.000 евра

Никола Осило