еМагазин
Image default
Бизнис

Нова листа должници на УЈП: Јавни претпријатија и општини должат милиони неплатени давачки

Голем број јавни претпријатија и општини се најдоа на новата листа должници на Управата за јавни приходи (УЈП) за долгови доспеани до 31.05.2019 и неплатени до 31.08.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за правните лица.

Македонска радиотелевизија на УЈП и должи 32 милиони денари, Македонска радиодифузија должи околу 26,3 милиони денари, Комуналното јавно претпријатие Струга должи 16,7 милиони денари, општина Карпош должи 54 милиони денари…

Целата листа должници ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Звучни имиња на бизнисмени и компании на новата листа должници на УЈП

Нова листа должници на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 163 милиони евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За плати, надоместоци и други лични примиња во М-НАВ потрошени фантастични 635,3 милиони денари

Редакција

„Јосифов“ го доби тендерот на Бирото за регионален развој за набавка на возило вреден 24.000 евра

Никола Осило

Бранка Павловиќ реименувана за претседател на Управниот одбор на Охридска банка

Никола Осило