еМагазин
Image default
Бизнис

Нова листа должници на УЈП: Граѓани и фирми „набилдале“ долгови од 162 милиони евра

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 30.09.2019 и неплатени до 31.12.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На Листата на должници бр.01/2020 објавени се 1.995 должници – правни лицаи 2.515 физички лица.

Вкупно објавениот нето долг изнесува 10.006.432.444 денари (околу 162 милиони евра), помалку за 29.965.041 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 9.853.974.560 денари (помалку за 22.578.811 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 152.457.884 денари (повеќе за 7.386.230 денари од претходната листа).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Звучни имиња на бизнисмени и фирми на новата листа должници на УЈП

ТЕ-ТО со долг од 20 милиони евра убедливо на врвот на листата должници на УЈП

Нова листа должници на УЈП: Јавни претпријатија должат милиони неплатен данок

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Илијевски: Индустријата на игри на среќа е силен импулс за државната и локалната економија и стимул за други стопански гранки

Редакција

„АБ-ауто“ го доби тендерот на Апелацискиот суд Штип за набавка на автомобил вреден 32.000 евра

Никола Осило

Спасовски: Владата очекува солидарност од банките, доколку ја нема тоа ќе се дефинира со уредба

Редакција