еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нова телевизија: Албанската ТВ Клан влегува на македонскиот пазар

Наскоро на македонскиот пазар ќе почне со работа нова телевизија, албанската ТВ Клан, дознава еМагазин.

Најгледаната албанска телевизија во Македонија влегува преку ТВ Арт, која целосно ја купи во мај годинава.

Како што стои во огласот за вработување на персонал, објавен во дневните весници, телевизијата ќе биде национална и ќе емитува програма на македонски и албански јазик.

ТВ Клан е медиумска група во која влегуваат Клан Плус, Радио Клан, Клан Косова и ABC News (Албанија).

Телевизијата почна со работа во 1997 година, а ја основаше новинарот Aleksandër Frangaj.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: УЈП распродава запленети телевизори за да наплати данок

Никола Осило

Полска го ратификува Протоколот за членство на земјава во НАТО

Редакција

Каков имот пријавил Фадил Бајрами, кој повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

Редакција