еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Новата епизода од „Рекет“ во светските медиуми: Притворот на Катица Јанева одекна и во Кина

Голем број реномирани странски медиуми ја објавија веста за апсењето и притворот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третообвинета во случајот „Рекет“.

За настанот се зинтересираа дури и медиумите од Кина. „China daily“ (Чајна дејли) во сторија со наслов „Главната обвинителка на Северна Македонија притворена поради наводна злоупотреба на моќта“ ги пренесува изјавите од прес-конференцијата на Oбвинителството за овој случај и потоа дава бекраунд од пишувањата на македонските медиуми.

„Ројтерс“ објави сторија за апсењето на Јанева со детално објаснување за целиот случај и вмешаноста на другите „актери“.

„Emerging Europe“ исто така објави за апсењето на Јанева. Во текстот се опишува целиот случај и се пренесува дека премиерот Зоран Заев бил критикуван поради тоа што го нарекол Бојан Јовановски „педер“, како и дека потоа се извинил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По притворот на Катица Јанева: Непристоен предлог е „Рекет“ да не се политизира

Катица го продаде СЈО и правдата за мебел?

Колкава затворска казна може да добие Јанева, доколку биде осудена за „Рекет“?

Ристоска, Јосифовска или некој трет: Кој ќе ја замени Катица Јанева?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На што најмногу пари потрошила Шекеринска

Редакција

По казната за Бујар Османи: Македонија како Скандинавија

Никола Осило

И Мијалков, како Камчев сместен во „хашка соба“ во затворот во Шутка

Редакција