еМагазин
Image default
Македонија

Новинарот Борјан Јовановски повика секој со својот џоинт да протестира пред Обвинителство за Моника

Новинарот Борјан Јовановски, на својот Фејсбук профил, повика за подршка на денешниот протест за затворената активистка за легализација на марихуаната, Моника Ристеска.

“Драги пријатели, сите кои конзумирате канабис ве повикувам на пладне секој со својот џоинт да се собереме пред ОЈО. Притворот за луѓето кои уживаат канабис е недопустлив во ова време кога цел цивилизиран свет го легализира уживањето на марихуаната! Притвор за криминалци Слобода за слободољубци. Правда за @monikakonopova!“, напиша тој.

Во друг статус пак пишува:

„ОЈО не препознава говор на омраза и повици на насилие кои не доведоа на работ на граѓанска војна ама знае што е и како се казнува конзумирање на марихуана. ОЈО од 19 век“.

Фото: Фејсбук/Ристеска

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се нашла полицијата: Детали од Обвинителството за притворот за Моника

30 дена притвор за активистката Моника која се залага за легализација на марихуаната

„И јас сум Моника, апсете ме!„: Протест за затворената активистка за легализација на марихуаната

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За да му ги вратат пасошите, Камчев ја зголемил кауцијата на 3.180.000 евра

Редакција

Јанкулоска вели дека ги почитува мерките на претпазливост и не очекува притвор

Редакција

Заев ќе остане на раководната функција во Министерството за финансии до изборот на техничка влада

Редакција