еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Новиот концепт за образованието помина на Влада: Историја се спојува со општествени науки, а албански јазик ќе биде изборен предмет

Новиот концепт за реформи во основното образование помина на Влада, и учениците од прво и шесто одделение во новата учебна година треба да учат според новата програма.

Според измените, предметотот историја се спојува со општествени науки, а изучување на албанскиот јазик ќе биде изборен предмет од шесто одделение.

Ресорното Министерство за образование и наука организираше неколку дебати со засегнатите страни, но ништо суштински не се менува од основната идеја.

Повеќе за предвидените реформи може да прочитате ОВДЕ.

Фото: Општина Центар

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Последната жирафа која угина во скопската Зоолошка имала рак

Редакција

Весна Дамева е нов претседател на Судски совет

Редакција

Академија за протокол со потсетување каде му е местото на македонското знаме

Редакција