еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Новите антикорупционери се уште не го пријавиле својот имот

Новоизбраните членови на Државната комисија за спречување на корупцијата или во јавноста позната и како Антикорупциска комисија и по повеќе од десет дена од нивниот избор, се уште на официјалната веб страна ги немаат објавено анкетните листови за нивнатата имотна состојба.

Рокот за објавување на анкетните листови за новоизбраните функционери е 30 дена, но токму членовите на оваа државна институција во која поднесуваат анкетни листови сите функционери, треба да бидат пример за останите функционери и не мораат како мнозинството да чекаат до крајот на законскиот рок.

Претседателка на Комисијата е Билјана Ивановска, а Нури Бајрами е потпреседател.

Членови се Владимир Георгиев, Софка Пејовска Дојчиновска, Катица Николовска, Горан Трпеноски и Салаи Шемши.

Новите антикорупционери имаат мандат од пет години.

П.С. И оваа институција, како што може да се види на веб страната, почна да користи новото име Република Северна Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Запознајте ги новите антикорупционери: Баџанакот на Џафери, Нури Бајрами бил печалбар и новинар

За Антикорупциска нема судир на интереси во изборот на нејзиниот заменик-претседател Бајрами, баџанакот на Џафери

„Одма се чуствува дека имаме Антикорупциска“: Твитер за тоа дека баџанакот на Џафери ќе ја „проверува“ Мира Дизел

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Институтот за трансфузиона медицина вработува 50 лица: Се бараат доктори, техничари, сестри…

Никола Осило

(Галерија) Кој дојде на прославата на Илинден во Крушево

Редакција

Ќе ја забрани ли Владата пластиката за еднoкратна употреба по примерот на ЕУ?

Никола Осило