еМагазин
Image default
Македонија

Новите министри ќе бидат познати до петок

До петок до пратениците ќе бидат доставени предлозите за новите имиња на министрите за кои ќе се дискутира на пленарна седница во вторник, а истиот ден на владина седница ќе се разговара и за смена на директорските места, најави вицепремиерката и министерка за одбрана и вицепремиерка Радмила Шекеринска во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

– Ветивме промени и во партијата и на државните позиции. Не сакаме заради домашна политика да загрозиме некој од државните интереси. Најавивме реконструкција и таа ќе се случи. Очекувам дека до петок, предлогот за реконструкција да биде доставен во Собранието, истакна Шекеринска.

Кадровските промени во СДСМ, според неа, не треба да се гледаат како замена за кадровските промени на државните позиции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Метла“ за повеќе од 20 директори на јавни институции

Замир Мехмети ќе го советува генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски

СДСМ доби нов Извршен одбор: Кои се новите членови

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сензитивни таргети во прислушувањето биле братот и сопругата на Сашо Мијалков

Редакција

Влатко Ѓорчев го бранеше Драган Тевдовски: Заев ги брка неистомислениците

Никола Осило

Ексамбасадорот Димитровски репетирал пушка кон сосед

Редакција