еМагазин
Image default
Македонија

Новите осомничени во случајот „Рекет“, повикани на распит во Кривичен суд

Лицата кои се опфатени со предлогот за определување мерки за претпазливост во врска со случајот „Рекет“ денеска се повикани во Основен кривичен суд Скопје да се произнесат пред судија на претходна постапка.

– Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, пред судија на претходна постапка вчера беше спроведено едно лице со предлог за определување мерка притвор.

По ценење на фактите и доказите во предлогот, произнесување на странките како и ценење на личните и семејни услови на осомниченото лице, судија на претходна постапка донесе решение со кое на Ј.М. и определи мерка куќен притвор како и дополнителна превентивна мерка – одземање на патната исправа и забрана за издавање нова патна исправа или друг документ за преминување на државната граница, заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1,2 и 3 од ЗКП, соопштија од Основениот кривичен суд Скопје.

Во него се додава дека, што се однесува до останатите лица опфатени со предлогот за определување мерки за претпазливост, согласно законските одредби во текот на денов се повикани да се произнесат во однос на предлогот пред судија на претходна постапка.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најдени сите пари „изрекетирани“ во “Рекет“?

Куќен притвор за „Рекет“ за Јасна Мандиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Боки 13

Нови четири лица осомничени во „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Академиците Камбовски и Поповски: Договорот од Преспа е оптимално решение

Редакција

Кои се обичаите: Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Редакција

Поранешниот претседател на Уставен, Бранко Наумоски ќе гласа ЗА на престојниот референдум

Редакција