еМагазин
Image default
Да помогнеме

Новогодишна трпеза за бездомниците: Каде може да ја донирате храната што ќе ви остане од празниците

Голема количина од храната за време на Новогодишната ноќ ќе остане вишок и за жал ќе заврши во контињерите.

За да не се случи тоа, здружението „Љубезност“ се обврзува да ја преземе храната од локација која заеднички ќе ја договориме и истата ќе ја донира на бездомниците и социјално загрозените во Градот Скопје.

„Ве молиме да не контактирате на 078 263 792 во следните термини:

– Вторник, 01.01.2019 год во периодот од 17:00 до 21:00 ч

– Среда, 02.01.2019 год. во периодот од 09:00 до 17:00 ч.

додека собирањето на донираната храна ќе биде:

– Среда, 02.01.2019 год. во периодот од 17:00 до 21:00 ч

Ги повикуваме граѓаните и рестораните да не контактираат во горенаведените термини, со цел да не дозволиме храната да се уништи и заеднички да нахраниме голем број на наши сограѓани кои се во лоша материјална состојба“, велат од таму.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Семејство Настески: Ако продолжиме со ова темпо, за 15 дена ќе ги собереме потребните средства за Сара

Редакција

(Видео+Фото) Донирајте и создадете ѕвезда на небото на СОС Детско село

Редакција

На Ѕвездичка која има само 1.500 грама и е потребна помош да излезе од инкубатор

Редакција