еМагазин
Image default
Политика ТОП СТОРИИ

Обезбедени ли се 80 пратеници: Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал претресот по предлогот.

Од Собранието на Република Македонија за МИА информираат дека 61. седница ќе се одржи во понеделник на 15 октомври во 11 часот, а по нејзиното завршување ќе започне 60. седница.

Почетокот на Комисијата за уставни прашања, како што велат од Кабинетот на претседателот Талат Џафери, најверојатно ќе биде исто така во понеделник. Комисијата за Предлогот за пристапување кон уставни измени може да расправа 10 дена, по што Извештајот од неа повторно треба да се најде на пленарна седница.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев оптимист дека уставните измени ќе поминат во Собранието на „прва топка“

Сите детали од владиниот предлог за промена на Уставот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Незаборавни улоги на Ванчо Петрушевски

Никола Осило

Продолжува судењето за насилството во Собрание: Се очекуваат подолготрајни рочишта

Никола Осило

ААВМУ: Медиумите да ја усогласат програмата со деновите на жалост

Редакција