еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заврши истрагата за Боки 13, Јанева и Кичеец за „Рекет“ во делот за Камчев

По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција што постапува во предметот познат во јавноста како „Рекет“, ја заврши истражната постапка за осомничените лица, информираат од таму.

„Од денес тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да предлага докази во корист на осомничените.

Во текот на утрешниот ден е повикано третоосомниченото лице, кое воедно ќе биде информирано и за завршување на истражната постапка“, се вели во соопштението на Јавно обвинителство.

Во „Рекет“ се осомничени Бојан Јовановски (Боки 13), Зоран Милески-Кичеец и Катица Јанева.

Бизнисменот Орце Камчев, осомничен во случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е сведок-жртва.

Обвинителството води истрага и за невладината на Боки 13, Меѓународен сојуз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителството до адвокатот на Боки 13: Исказ може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се врши увид во доказите

Боки 13 од Русковска дознал дека истрагата за него е завршена и не дал исказ

(ВИДЕО) Боки 13 донесен во Обвинителството на распит за „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Куновска: Жените од ВМРО-ДПМНЕ самопрогласени жртви

Никола Осило

Телата на тројцата загинати во сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат пренесени во Македонија

Редакција

Случај „Рекет“: Кој е бизнисменот Стајиќ кој на Фејсбук објави дека бил рекетиран

Редакција