еМагазин
Image default
Македонија

Обвинителството до адвокатот на Боки 13: Исказ може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се врши увид во доказите

Давањето исказ на осомничено лице не е процесно дејствие, што подразбира дека одбрана, односно исказ, може да се даде и во законскиот утврдениот рок кога се врши увид во доказите, укажа денеска Јавното обвинителство откако адвокатот на првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски, Сашо Дуковски рече дека се случил преседан за време на исказот на Боки 13 кога му бил доставено решение за завршена истрага.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителство ја заврши истрагата за Боки 13, Јанева и Кичеец

Боки 13 од Русковска дознал дека истрагата за него е завршена и не дал исказ

(ВИДЕО) Боки 13 донесен во Обвинителството на распит за „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дисциплински за адвокатите: Предметот „Т.Н.Т“ нема да се преведе на албански јазик

Редакција

Фејсбук го „подбра“ Павле Богоевски: „Тие со маските немаше да влезат ако не им отвореше некој од внатре“

Никола Осило

(ВИДЕО) И сопругата и синот се вклучија во кампањата на Пендаровски

Редакција