еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство со предистражна постапка за тоа кој му помогнал на Груевски во бегството

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) соопшти дека почнало предистражна постапка, поради сомневање дека некои службени лица злоупотребувајќи ја службената положба му овозможиле на Никола Груевски да избега од Македонија.

Обвинителството вели дека одлуката за отворање на предметот е донесена „следејќи ги информациите во врска со бегството на осудениот Н.Г., како и написите на медиумите и интересот на јавноста“.

„Во врска со настанот постојат основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ја својата службената положба и овластување, му овозможиле на осудениот нелегално да ја напушти Република Македонија. Предметот е доделен на надлежен обвинител и во рамки на предистражната постапка  издадени се Наредби за прибирање податоци поврзани со настанот“, се вели во соопштението.​

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како избега Груевски: Освен двата одземени пасоши имал ли и трет со друг идентитет?!

МВР отвори две истраги за да утврди дали полицајци и надворешни лица му помогнале на Груевски да побегне

Српска „Политика“: Груевски со лажен пасош побегнал преку Албанија, со „Малев“ од Тирана летал до Будимпешта

Унгарски медими: Груевски најверојатно влегол во Унгарија со возило од Србија, со помош на српските власти

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата за стоковни резерви купува автомобил за 1,6 милиони денари

Никола Осило

Снимка од дрон од разорниот земјотрес во Турција, бројот на загинати се искачи на 31 лице

Редакција

Судењето за „Космос“ одложено: Адвокатот Тасевски казнет со 1.000 евра за недоаѓање на рочиште

Никола Осило