еМагазин
Image default
Македонија

Обвинителството бара притвор за уапсениот инспектор на УЈП за поткуп

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за „примање поткуп“ и за две лица за помагање при извршување на ова кривичното дело.

За првоосомничениот, како што соопшти ОЈО, постои основано сомнение дека како службено лице даночен инспектор во Управата за јавни приходи при Министерството за финансии – Регионална дирекција Скопје, индиректно, преку второ и третоосомничените лица, побарал парични средства во износ од пет илјади евра од сопственик на едно правно лице.

Парите потоа лично ги примил за да не изврши службено дејствие што би морал да го изврши, односно да направи дополнителни и детални контроли на даночниот субјект по однос на пресметката за плаќање на даночната обврска.

При извршување на кривичното дело, со умисла му помогнале второ и третоосомничените лица, сопственици на сметководствено биро од Скопје, преку давање совети и упатства, како и директно посредувајќи во комуникацијата со оштетената со која претходно се познавале.

Осомничените вчера во еден угостителски објект реализирале заедничка средба, на која оштетената на првоосомничениот му ги предала парите во износ од пет илјади евра, во десет банкноти во апоени од по 500 евра. Банкнотите биле претходно крим-технички обработени од страна на полицијата. Осомничениот ги ставил обележаните банкноти во џебот од палтото и по интервенција на полициските службеници бил затекнат со нив кога го напуштал угостителскиот објект.

-Со оглед на проценката дека постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, постои основан страв дека осомничениот ќе ги сокрие или уништи трагите на кривичното дело и ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците и соучесниците, како и особените околности кои го оправдуваат стравот дека ќе го повтори кривичното дело, надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Предлог за определување мерка притвор, се вели во соопштението од Основното јавно обвинителство Скопје.

За второ и третоосомничените лица се предложени мерки на претпазливост, кои вклучуваат забрана за напуштање на живеалиштето односно престојувалиштето, обврска повремено да се јавуваат кај надлежен орган и привремено одземање на патната исправа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сите детали: Уапсениот инспектор од УЈП, фатен со 5.000 евра во коверт

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полицијата растера поголема група млади на Водно: Апел да се почитуваат мерките против коронавирусот

Редакција

Татко и син од Струмичко убиени во Швајцарија

Редакција

Името Република Северна Македонија влегува во меѓународна употреба веднаш, за домашна во следните 5 години

Редакција