еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството почна предистражна постапка за претседателот Иванов

Основното јавно обвинителство Скопје почна предистажна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и Договорот од Преспа од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Како што соопшти ОЈО Скопје, предистажната постапка е покраната постапувајќи по две анонимни пријави.

– Со таа цел веќе се побарани податоци и информации од Собранието на Република Македонија и од Кабинетот на претседателот на Република Македонија за тоа кога се донесени одлуките во законодавниот дом, односно дали и од кои причини не се потпишани од страна на Претседателот, наведуваат од ОЈО.

Фото: Кабинет на претседателот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се отвара почесен конзулат на Албанија во Битола: Имер Селмани почесен конзул

Никола Осило

Македонија станува Северна Македонија: Што ќе се менува во Уставот и Преамбулата

Редакција

Цела листа: Објавени платите на министрите, само Спасовски има повисока од Заев

Редакција