еМагазин
Image default
Македонија

Обвнителите во СЈО имале „црн фонд“, Јанева барала пари од него за да се брани за „Рекет“

Обвинителите во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), имале „црн фонд“ во кој секој месец издвојувале по 3.000 денари, а останатите вработени по 1.000 денари, пишува Фокус.

Парите од фондот досега се користеле за свадби, прослави, незгоди…, а сега како што пишува Фокус, поранешната специјална обвнителка Катица Јанева од притвор со наводно писмо бара пари од фондот за да се брани за „Рекет“.

За Фокус информацијата ја потврдуваат неколку обвинители.

Дојче веле пак пишува дека во моментов користењето на тој фонд е блокирано, со оглед дека Јанева ги одобрувала средствата.

Обвинителите сметаат дека по истиот принцип по кој се собрани, парите сега треба да им се распределат на сите вработени, вклучително и на поранешната шефица, без разлика дали навистина ги бара и за каква потреба, пишува Дојче веле.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојче веле: Обвинителите од СЈО нема кој да ги одјави, за да се пријават на работните места на кои се вратија

КОД: Катица Јанева имала плата од 105.000 денари плус таен додаток, а Љубомир Јовевски од 80.000 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поднесено обвинение за лажната дојава за бомба во „Сити мол“

Редакција

Мицкоски: Ќе му кажам на крајот од дуелот на Заев што мислам за бојкотот

Редакција

Општина Куманово бара целосен карантин во градот

Редакција