еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Од следната недела ќе има пошироко мобилно тестирање на граѓани како превенција од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека во следните денови, односно почетокот на следна недела, ќе започне пошироко тестирање по мобилен пат, а Куманово ќе биде еден од првите градови каде што ќе се изврши такво тестирање, но и други места.

Имајќи предвид дека во Скопје има најголем број на заболени од корона вирусот, Филипче смета дека нема потреба од дополнителни мерки, туку смета дека вонредната состојба и мерките кои до сега се воведоа се доволен механизам за ограничување на движењето за да се спречи ширењето.

Следните денови ќе бидат тестирани лицата кои се затекнати во областа на Дебар, бидејќи им истече 14-дневниот карантин и во зависност од резултатите ќе бидат пуштени дома во другите градови.

Филипче информираше дека следната недела ќе се добијат 500.000 маски, како и 20.000 тестови реагенси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пациентот од Тетово заболен од корона вирус се лекувал во Заводот за рехабилитација во Козле

Обезбедени се 25 респиратори и уште 30 се резервирани преку УНДП, како и парични средства од Кина и ЕУ

„Аџибадем Систина“ набави 15.000 тестови за корона вирусот, капацитетот е до 300 тестови дневно по цена од 1.200 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Туск во Скопје: Вашата земја направи се, сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето

Редакција

Судбоносен ден за Македонија: Чудо во пет за дванаесет или нова политичка голгота?

Никола Осило

(ВИДЕО) Во друштво на премиерите од Западен Балкан: Наместо Заев, Анѓушев на работен појадок кај Курц

Редакција