еМагазин
Image default
Македонија

Од утре, секој кој што нема да биде во самоизолација ќе се носи во центри за карантин

Премиерот Оливер Спасовски во гостување во емисијата „Вин-вин“ на „Телма“, најави дека најверојатно утре ќе се донесат мерки со кои секој оној што не ја почитува наредбата за домашна изолација, автоматски да биде префрлен во центрите за карантин и повторно апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките што им се наложени.

– Имаме два типа на самоизолација – со решение за здравствен надзор лица кои се директно во контакт со лице со коронавирус и нив ги посетуваат патролни служби. Има неколку случаи каде што не се почитува решението за изолација и на нив веќе им се изречени парични казни. За затвор се уште нема.

И луѓето кои се враќаат од државите со среден и висок ризок потпишуваат изјава дека ќе се држат до самоизолација. Најверојатно утре ќе донесеме одлука дека оние кои нема да бидат во самоизолација, а мора да бидат, при проверка ќе ги носиме во центрите за изолација. Затоа мојот апел е тоа што треба да го испочитуваат, да го испочитуваат, рече Спасовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Многу е просто, колку ќе трае кризата со корона вирусот зависи од НАС

На Водно ќе нема движење од 18 часот до 6 наутро, за да се спречат забавите и собирањата

Превенција од корона вирусот: Маркетите, аптеките, банките и поштите треба да обезбедат редари пред и во своите објекти

Се забранува собирање во група, повеќе од 5 лица во паркови и на други јавни места и површини

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Излекувани 68 здравствени работници во Македонија, голем раст

Редакција

Зошто Бранко Црвенковски и Талат Џафери ги немало на избирачкиот список

Редакција

Заев и Мицкоски вечерва на средба во Владата

Редакција