еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Владата велат дека не планираат нова амнестија и измени во Кривичниот Законик

Владата не планира нова амнестија и нема договор со опозицијата за проширување на опсегот на амнестирање на лицата кои сториле кривични дела.

„Владата не предлага никакви измени на Член 353 од Кривичниот Законик и не се очекува било каква промена на тој член во рамки на процесот што се одвива во Собранието„, велат од Владата во однос на информациите што се појавија во медиумите дека покрај Законот за амнестија што беше изгласан минатата недела, Владата во договор со опозицијата подготвува нова амнестија со која ќе бидат опфатени и лица за случаи на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Димитров: Ако не ги започнеме пристапните преговори оваа година, тоа значи дека не постои европска перспектива

Редакција

„Порше лизинг“ го доби тендерот на ОТА за „рентање“ четири возила вреден 86.000 евра

Никола Осило

Кои пратеници од опозицијата гласаа „За“ промена на Уставот?

Никола Осило