еМагазин
Image default
Македонија

Одбраната бара одложување на „Траекторија“ до разјаснување на ситуацијата со Јанева

Одбраната бара прекин на главната расправа на судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид „Траекторија“ додека Советот на јавни обвинители и Собранието не се произнесат за разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Судот во моментов е на пауза од половина час за да одлучи за барањето на одбраната. На судењето се присутни сите обвинети со исклучок на поранешниот премиер Никола Груевски кому му се суди во отсуството.

Одбраната смета дека нема легитимитет да се застапува било кој предмет покренат од Јанева, вклучително и овој додека не се произнесат двете институции надлежни за нејзиното разрешување.

Адвокатот Еленко Миланов посочи дека застапникот на обвинението, обвинителката Лиле Стефанова е и сведок против нејзиниот властодател Јанева во случајот „Рекет“ и додаде дека неколку предмети во фаза на предистражна и истражна постапка или за кои се поднесени обвиненија можат да бидат поврзани со оваа афера.

Тоа додаде, според него е доволен основ Стефанова да биде изземена од предметот „Траекторија“.

Случајот „Траекторија” се наоѓа во доказна постапка и во него се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, на кого му се суди во отсуство, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и екс-директорот на ЈП Државни патишта Љупчо Георгиевски.

Според обвинението на СЈО, обвинетите во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејства со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања. Со тоа му нанеле штета на Буџетот од најмалку 155 милиони евра.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судење за „Траекторија“: Судот ги одби барањата на одбраната за изземање на Јанева и Стефанова

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР ги повикува граѓаните да не потпаѓаат на шпекулации со кои се шири паника и страв

Редакција

Собранието се распушти, изборите на 12 април

Редакција

Припадниците на МВР патролно ги контролираат лицата во изолација поради корона вирусот

Редакција