еМагазин
Image default
Македонија

Одбраната ќе поднесе жалба за притворот на Мијалков

Одбраната на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен, најави дека во текот на денов ќе поднесе жалба, бидејќи смета дека без да се повика и сослуша обвинетиот е недозволиво да му се одреди мерка притвор.

– Законот за кривична постапка наведува дека секое лице мора да биде повикано и сослушано и после неговата изјава да биде одредена мерка притвор, изјави Антонио Апастолски, еден од адвокатите кои го браната Мијалков.

Појасни дека Мијалков е притворен со образложение дека постои опасност за бегство.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сашо Мијалков за притворот може да се жали до Апелациски суд

Кратко времето за спроведување од притвор на Мијалков: Рочиштето за „Тврдина -Таргет“ одложено за 4 декември

Сашо Мијалков во менгеме: ВМРО-ДПМНЕ го избрка, СДСМ го притвори

Твитер „полуде“ за притворот на Мијалков: „Со лисици сум бе, какви мисици“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Има согласност за помирувањето, но не смеат да се поминат црвените линии, вели Заев

Редакција

Ќе се обелоденат ли имињата на кандидатите за директор на ОТА и на Државниот завод за ревизија?

Никола Осило

Поништено гласањето на седум избирачки места

Редакција