еМагазин
Image default
Македонија

Одложено рочиштето за насилството во Собрание, судењето продолжува утре

Судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија денеска не се одржа, бидејќи, како што велат од Кривичниот суд, за тоа се договориле на минатото рочиште судијата, обвинителите и адвокатите.

Ново рочиште за „27 април“ е закажано за утре.

На претходното рочоште беа читани вештачењето на мобилниот телефон на сведокот Сашко Коцевски, задолжен за електронското гласање во Собранието, кое се однесува на СМС-пораки, фејсбук и виберкомуникацијата во периодот од март до април 2017 година.

Во судница беа присутни сите 32 обвинети, освен обвинетиот Сашко Марковски, за кого постапката беше одвоена.

Судскиот процес го води судијката Добрила Кацарска, а застапници на обвинението се Вилма Русковска и Ивана Трајчевска.

За случувањата во Собранието на 27 април 2017 година обвинети се вкупно 33 лица од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување.

Меѓу обвинетите се повеќе пратеници, вработени во МВР и собраниското обезбедување, уметници.

Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се чувствуваат за виновни.

На обвинителната клупа се Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Митко Чавков, Митко Пешовски, Душко Лазаров, Горан Јошевски-Леви, Оливер Поповски, Оливер Радулов, Сашко Марковски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Елена Доцевска-Божиновска, Иван Цветановски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски-Бетмен, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Стефан Младеновски, Михаил Младеновски, Захарие Симовски, Младен Додевски, Јане Ченто, Горанче Ангеловски, Игор Југ, Илија Славески, Влатко Трајков, Вилијам Михајловски, Никола Митревски-Кољо, Александар Василевски-Нинџа и Митре Питроповски.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Првиот човек на НАТО, Столтенберг повторно доаѓа во Скопје

Редакција

Разбиена криминална група која крадела автомобили во Македонија и ги пренесувала во Албанија

Редакција

Претседателот на Судскиот совет, Караџоски повикан во Обвинителството

Редакција