еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Официјално: Стево Пендаровски е кандидат на СДСМ за претседател

СДСМ, коалициските партнери и други парии што даваат поддршка за заеднички претседателски кандидат ја почнаа средбата вечерва во скопскиот холтон. СДСМ, како што изјави премиерот и лидер на партијата Зоран Заев најави дека Стево Пендаровски ќе биде предложен за заеднички консензуален кандидат.

Премиерот, по завршување на координацијата во партиското седиште одржана попладнево рече дека Пендаровски е надпартиски кандидат, кој ќе биде предложен на коалициските партнери и очекува тој да биде поддржан.

На координацијата СДСМ ги разгледа фаворитите за претседателски кандидат, меѓу кои беа и Оливер Спасовски, Радмила Шекеринска, Никола Димитров, Ѓорѓи Филипов, Имер Селмани…

Кандидатот СДСМ ќе го промовира на конгрес в недела.

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети во средата постигнаа договор за заеднички претседателски кандидат, кој се очекува да биде поддржан и од Алтернатива и ДПА, како и други партии.

Алијансата за Албанците и БЕСА, пак, соопштија дека ќе ја поддржат номинацијата на амбасадорот и универзитетски професор Блерим Река. Тој од вчера се приклучи на списокот со официјални кандидати за претседател на кој е и Гордана Силјановска Давкова, зад чија кандидатура застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Првиот изборен круг за шестите претседателски избори е закажан за 21 април, а вториот ќе се одржи на 5 мај.

МИА/Фото: Фејсбук/Пендаровски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Работел за двајца претседатели: Кој е Стево Пендаровски, еден од можните кандидати за претседател на државата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од коронавирусот во светот заразени над 90.000 лица, досега починале 3.119

Редакција

Судење за „Таргет-Тврдина“: Јанкулоска му забележа на сведокот од УБК зошто не и кажал дека е прислушувана

Редакција

Бети Канческа не гласаше за Законот за јавно обвинителство

Редакција