еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Огромен успех: „Медена земја“ во престижен круг кандидати за „Оскар“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ се најде во друштво на великаните влегувајќи во потесниот избор за номинација за престижниот Оскар во две категории: најдобар документарец и најдобар странски филм.

Влегувањето на филмот, кој е во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов во ова друштво веќе претставува огромен успех за македонската кинематографија и уште поголем за авторите.

„еМагазин“ и посакува на екипата на „Медена земја“ да го продолжи патот кон Оскарот и да освои барем една од статуетките.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Медена тура: Воодушевени од Атиџе, велосипедисти возеа до нејзиното село Бекирлија

„Медена земја“ освои две престижни признанија на светските награди за документарци

Фото: Промо

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вкупно 48 заболени од корона вирусот: Шест нови, од кои и четиригодишно девојче од Штип

Редакција

Од полноќ предизборен молк: Да не беа гафовите и гестикулациите ќе умревме од досада

Никола Осило

Евроизбори 2019: Подем на екстремната десница и зелените, мнозинството за традиционалните партии

Редакција