еМагазин
Image default
Свет

ОН: Може да се јави недостиг на храна поради корона вирусот

Во светот може да се појави недостиг од храна поради пандемијата на корона вирусот, но луѓето не треба да паничат бидејќи тоа само ќе ја влоши состојбата, предупреди главниот економист на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации, Максимо Тореро, објави „Сан“.

Тој додаде дека затоа индивидуалците треба да купуваат храна онолку колку што им е потребна за да се избегне фрлање на основните продукти.

Во ОН велат дека иако светот бележи добра „жетва“, намалувањето на бројот на работници на полињата и забраните за извоз во некои земји може да предизвикаат недостатоци од храна во одредени делови од светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Први случаи во Струмица и Гевгелија: Како изгледа мапата на заболени со коронавирусот по градови

Властите во САД го следат движењето на Американците како дел од мерките за борба со коронавирусот

Во Италија речиси 100.000 болни со коронавирусот, вчера починале 756 луѓе

Зошто и како почина најмладиот пациент од коронавирусот во Македонија, кој имаше 31 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Што открија Викиликс и Асанж: САД шпионирале тројца француски претседатели

Редакција

„Етиопиан ерлајнс“ ги приземји сите свои Боинг 737 Mакс авиони

Редакција

Мапа: Црниот биланс од коронавирусот порасна на 305 лица, прв смртен случај надвор од Кина

Редакција