еМагазин
Image default
Балкан

ОН: Тачи, Харадинај и Пацоли не се поканети на Генералното собрание, приватно се во Њујорк

Приштинската делегација, Хашим Тачи, Рамуш Харадинај и Беџет Пацоли, не добиле покана за седницата на Генералното собрание на ОН, и тие во Њујорк престојуваат приватно, соопшти портпаролот на ОН, Ери Канеко.

– Тие не се официјално повикани, причините се познати и тие можат да бидат само приватно во Њујорк, рече Канеко. Таа демантира информации од Приштинската ТВ Клан Косова, кои јавија дека Тачи учествува во работата на Генералното собрание.

Како што пренесе приштинска Бота сот, повикувајќи се на Прешева јон, Канеко објаснила дека во работата на ГС учествуваат претставници на држави членки на ОН со покана, а во расправата на високо ниво може да зборуваат само претставници на држави-членки и постојани набљудувачи, пренесе Танјуг.

Таа вели дека Приштина нема ни статус на постојан набљудувач во ОН туку дека тоа се само Ватикан и Палестина.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ципрас: Договорот од Преспа ги отвора Грците кон светот

Редакција

MO на Србија: Не гласаа Црна Гора и Северна Македонија за Косово, тие гласаа против Србија

Редакција

Турција ќе го укинува системот „All inclusive“ во хотелите

Редакција