еМагазин
Image default
Локално

Општина Чаир: Нема дозвола за ископ на земјиште на местото каде што загинаа двајца работници

Во врска со денешната несреќа која се случи во Општина Чаир каде што загинаа двајца браќа при ископ на земјиште, од Општината информираат дека на местото на настанот, веднаш излегол Инспекторатот, за да ја потврдат фактичката состојба и за да констатираат дали се испочитувани сите предвидени законски норми за овој вид на работи од страна на изведувачот.

„Според изготвениот записник од страна на инспекторите на терен, започнатите работи за вклучување во подземната инфраструктура немале дозвола за нивно спроведување и истите се започнати во текот на денешниот неработен ден – сабота“, велат од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали за несреќата во Чаир: И таткото на загинатите браќа бил на местото каде се вршел ископот

Лизгање на земјиште предизвика несреќа: Двајца браќа загинаа во Чаир

Фото: Општина Чаир

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Велешки дилер приведен во Битола

Никола Осило

Скопјанец скокнал да плива од карпите во Матка, завршил во клиника

Никола Осило

Седумгодишното дете што се изгуби пронајдено кај Транспортен центар

Никола Осило