еМагазин
Image default
Македонија

Орбан: Немам време да дишам, а не пак да се сретнам со Груевски

Немам време да дишам, а не пак да се сретнам со Никола Груевски, рече вчера унгарскиот премиер Виктор Орбан, пишува унгарскиот новински сајт „Азонали“.

– Видете, нема време двапати да се вдише и издише, гледате како се натегаме тука – одговори Орбан на прашањето од „Азонали“ дали се сретнал со поранешниот македонски премиер кој преку Албанија, Црна Гора и Србија избега во Унгарија и таму доби азил.

Замолен да појасни дали се сретнал со Груевски кога овој пристигнал во Унгарија, Орбан одговара „Не, за жал тоа не се случи“.

– Сега сум среќен што сум жив. Не паничете, ако се случи тоа, ви ветувам дека ќе ви кажам – вели Орбан.

Мета/фото: ВМРО ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарски аналитичар: Со азилот за Груевски, Орбан чекор поблиску до Русија

Колку е богат пријателот на Груевски, Виктор Орбан

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Манчевски, Ременски и Богоевски ќе сведочат за за насилството во Собрание

Редакција

Штета на буџетот од 80 милиони евра: 6 нови истраги на СЈО, осомничени Ставрески, Османи, Груевски…

Редакција

Смена на министри и други функционери до средината на јуни

Редакција