еМагазин
Image default
Македонија

ДУИ разочарана што во случајот „Рекет“ има вмешаност и на јавен обвинител

ДУИ е разочарана што има вмешаност на јавен обвинител во случајот „Рекет“ и токму ветингот е единствен начин за враќање на довербата во институциите, изјави денеска вицепремиерот Бујар Османи прашан за случајот со апсењето на Бојан Јовановски (Боки 13).

„ДУИ е најголем непријател на селективната правда. Во секој говор претседателот на партијата Али Ахмети ја споменува селективната правда како канцер на општеството. Затоа ние како партија го предложивме законот за ветинг кај сите носители на јавни функции.

Ветингот е најдобар начин за враќање на довербата на граѓаните во институциите и нивниот кредибилитет. Јас не сакам да прејудицирам додека органите не ја завршат истрагата“, рече Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали од Обвинителство за претресот во домот на Боки 13: Oдземени брендирана гардероба, накит, часовници, уметнички дела, оружје

Кој е јавниот обвинител или обвинители со кои „рекетирале“ Боки13 и Кичеец?

Кој е махерот кој им го „смести“ на Боки, Зоки и Кате?

(ВИДЕО) Се сретнаа пред Кривичен: Боки13 и рече на Русковска дека лаже

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На барање на ОЈО и СЈО одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

Редакција

Завршни зборови за Јанкулоска во „Тенк“, нови рочишта за „Тотал“, „Тортура“ и „Тарифа“

Редакција

Нови здравствени работници заболени од корона вирусот во болницата во Куманово

Редакција