еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

Откажан карневалот во Струмица поради корона вирусот

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите содржини што требаше да се одржуваат до 4 март се откажани, потврди за МИА претседателот на Организациониот одбор, Александар Цицимов.

Иако се уште нема официјална одлука на Владата за откажување на настани и собири заради појавата на корона вирусот во државата, организаторите донесоа одлука да не се одржи маскенбалот, интернационалната карневалска вечер и детскиот карневал, како и останатите содржини што беа планирани да се одржат во рамки на годинашните карневалски празнувања.

„Јас го откажав учеството на сите групи кои требаше да дојдат на карневалот. Цела ноќ не сум спиел и некои групи буквално ги враќав од границите. Планирам во текот на денот да одржиме прес-конференција со градоначалникот Коста Јаневски на која ќе соопштиме повеќе детали“, рече Цицимов.

Дополнитено ќе се утврдат термини во кои ќе се одржат главните манифестации на Струмичкиот карневал.

На интернационалната карневалска вечер, што беше закажана за утре, требаше да учествуваат 46 карневалски групи од земјава и странство со над 1.200 учесници.

МИА/Фото: Општина Струмица

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И прилепскиот карневал „Прочка 2020“ се откажува поради корона вирусот

Македонска работа: Струмичкиот карневал годинава со „специјални маски“

Во сабота во Струмица карневал, група со деца од Белград поради корона вирусот го откажа учеството

Уште двајца заболени од коронавирус во Грција, се откажува карневалот во Патра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Франција ја откри стратегијата за Македонија и Западен Балкан

Никола Осило

Села: Најверојатно некои претседатели на политички партии знаеле што ќе се случи во Собранието на 27 април

Редакција

Најнови податоци од ДИК: Излезноста 41.85%, Пендаровски освоил 323.892, Силјановска 319.364, а Река 79.921 гласови

Редакција