еМагазин
Image default
Локално

Откриени 78 мигранти кај штипската населба Три Чешми

Откриени се 78 мигранти кај штипската населба Три Чешми на патот во изградба Штип – Кочани.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова во соопштение до медиумите информира дека мигрантите се откриени рано утрово околу 4 часот кога полициски службеници од Регионалниот центар Исток и СВР-Штип сопреле моторно возило со скопски регистарски таблички.

Возилото го управувал 46-годишниот С.П., совозач му бил 32-годишниот Т.Р, двајцата од Велес,  кои претходно не застанале на даден знак на полицијата.

По потргата, во возилото се пронајдени  78 мигранти. Возачот и совозачот се лишени од слобода, а во моментов во Полициската станица во Штип се разговара со мигрантите и се утврдува од кои земји доаѓаат.

Дополнителни информации надлежните ќе соопштат по расчистување на случајот. 

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се истражува кој ги запали возилата на Тушеви во штипската населба Сењак

Редакција

Должниците на „Водовод и канализација“ – Скопје можат да ги платат долговите без камата, на рати

Редакција

Со товарно возило удрил жена на „Партизанска“