еМагазин
Image default
Македонија

Отсуството на Слободан Богоески го одложи судењето за „Маџар телеком”

Случајот против поранешните генерален и финансиски директор на Македонски телеком, Атила Сендреи и Ролф Плат, како и други две лица за злоупотреба на службената положба и склучување фиктивни договори за консултантски услуги со кипарски фирми, „Маџар телеком” се одложува за 30 септември поради неприсуство на сведокот Слободан Богоески.

За денеска на предлог на одбраната беше повикан сведокот Слободан Богоески, за кого Судот нотираше дека нема доказ за уредно извршена покана. Дополнително во писмен допис на Богоески до судот вели дека нема да може да присуствува на денешното рочиште и дека ниту ги познава обвинетите ниту е запознаен со нивните активности.

Предметот го води судијката Ленка Давиткова, а застапник на обвинението е Лиле Стефановска.

Обвнителката Стефанова на почетокот на денешното рочиште до Судот достави решение од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека таа е застапник на обвинението.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и се сослушуваат сведоци предложени од одбраната.

Судењето за „Маџар телеком“ почна во 2011 година, а потоа случајот го презеде Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Сега предметот е вратен на Јавното обвнителство (ОЈО).

Покрај Сендреи и Плат, обвинети се и Михаил Кефалојанис и Золтан Кешиус. Се сомничат дека склучувале фиктивни договори за консултантски услуги со кипарската консултантска куќа „Чаптекс холдингс лимитид“ и на тој начин ги оштетиле Македонски телеком и Буџетот на Македонија.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавила поранешната обвинителка, Лиле Стефанова, која ќе ги застапува „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“

Кој каде се враќа: Лиле Стефанова во Обвинителството во Радовиш, Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска во скопското

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рускоска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Редакција

Детална листа: Како изгледа бројот на заразени со коронавирусот во Македонија по градови

Редакција

Нема информации за причините: Локализиран пожарот во „Сувенир“ од Самоков

Редакција