еМагазин
Image default
Бизнис

Паѓаат каматите на кредитите и на штедните влогови

Просечната каматна стапка на вкупните кредити во октомври продолжи да се намалува и се сведе на 5,05%, што преставува пад од 0,04 п.п. во однос на претходниот месец, соопшти Народната банка.

На годишна основа, оваа каматна стапка е намалена за 0,37 п.п.

Просечната каматна стапка на вкупните депозити забележа надолно поместување за 0,08 п.п. и се сведе на 1,28%.

На годишна основа оваа камата бележи намалување за 0,15 п.п.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Офис и Ко.“ го доби тендерот на МЕПСО за набавка на столици вреден 91.000 евра

Никола Осило

Нема кој да купи: Непродадени 5.340 нови станови, а се градат уште 11.322

Никола Осило

(Фото) “Лимак Холдинг” почна со градбата на подземен булевар и мултифункциoналниот комплекс – “Diamond Skopje”

Редакција