еМагазин
Image default
Бизнис

Пад на кредитирањето на граѓаните во април

Вкупните депозити во април, се непроменети во споредба со претходниот месец, при намалување на депозитите на корпоративниот сектoр, а истовремен раст на депозитите на секторот „домаќинства”, соопшти Народната банка.

„На годишна основа, вкупните депозити бележат зголемување за 6,3%, при раст на депозитите кај двата сектора, поизразен кај секторот „домаќинства“ (учество во растот од 83,0%)“, информиаа од банката.

Кај вкупните кредити, во април, е остварен месечен раст од 0,2%, којшто при пад на кредитирањето на „домаќинствата“, во целост е резултат на повисокото кредитирање на корпоративниот сектор.

„Анализирано на годишна основа, растот на кредитите изнесува 5,5% и е под влијание на зголеменото кредитирање на банките на двата сектора, со повисок придонес на секторот „домаќинства“.

Доколку се земе предвид ефектот од преносот на сомнителните и спорните побарувања од билансна во вонбилансна евиденција, согласно со регулаторните промени6 според одлуката на Народната банка, кај вкупните кредити во април е забележан раст од 6,9% на годишно ниво“, соопшти Народната банка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова Уредба: Договорните услови на кредитите ќе се менуваат 90 дена по вонредната состојба

Банките наплаќаат просечна камата од 4,89% на кредитите, а даваат 1,11% за штедните влогови

Сите детали за новите мерки: Државата ќе дава бескаматни кредити, поевтина нафта, пари за нови винарии и фарми…

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Гасоводот од Грција во Македонија ќе влезе меѓу Богородица и Стојаково

Редакција

Тендер тежок 8.000.000 денари: МВР купува безбол капи за полицајците

Никола Осило

Македонски Телеком со поголеми приходи од А1 Македонија од мобилни комуникациски услуги

Никола Осило