еМагазин
Image default
Бизнис

Пад од 1.267 денари: Просечната плата во јануари изнесува 24.517 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година, изнесува 24.517 денари, што е намалување за 1.267 денари во однос на претходниот месец кога просечната плата била 25.784 денари, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: уметност, забава и рекреација (21.4 %), информации и комуникации (19.8 %) и трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (14.3 %).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Европа“ ја удвои добивката

Никола Осило

Бензините поскапуваат за 3,5, а нафтата за 1,5 денари

Редакција

Пак се јавил само Визер: Повторно поништен повикот за субвенционирање на авиокомпании

Редакција