еМагазин
Image default
Бизнис

Пад од 269 денари: Просечната плата изнесува 24.548 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2018 година, изнесувала 24.548 денари, што е намалување во однос на октомври, минатата година кога просечната месечна исплатена нето-плата изнесувала 24.817 денари, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец е забележано во секторите: рударство и вадење на камен (5,6 отсто), други услужни дејности (5,5 отсто) и финансиски дејности и дејности на осигурување (3,5 отсто).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Топ пет највисоки плати во Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прием на годишни сметки и финансиски извештаи во Централен регистар на 27, 28 и 29 февруари и на 16 март

Редакција

Се уриваат рекорди: Во еден ден над 1.000 летови над македонското небо

Никола Осило

Убава вест: УНИ Банка ќе исплаќа камата од 9 отсто за перпетуалните обврзници

Никола Осило