еМагазин
Image default
Македонија

Партијата на Солза Грчева поднесе претставки за обид за референдумски поткуп од страна на Заев

За обидот за правење на референдумски поткуп од страна на премиерот Зоран Заев на средба со граѓани во Крива Паланка, „Глас за Македонија“ денеска поднесе претставки до Јавниот обвинител на РМ, Државната изборна комисија (ДИК), Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Transparency International – Macedonia, Мисијата на ОБСЕ-Скопје, информираат од партијата на Солза Грчева.

„Ги повикуваме горе наведените институции да делуваат независно и да покажат дека за нив, сите граѓани се еднакви. Нивното делување во случајот на овој мега скандал, а во пресрет на закажаниот референдум, будно ќе го следиме“, велат од партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Како ли ќе поминеше говорот на премиерот Заев од Крива Паланка во Европскиот парламент?

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судијата Владимир Панчевски беше на распит во Јавното обвинителство

Редакција

Министерството за труд и социјална политика до Обвинителство достави кривична пријава за злоупотреби на пензискиот систем

Редакција

Убава вест: Во Дебар од Ковид-19 излекувани 45 лица, се лекуваат само уште двајца

Редакција