еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Партнерката на Ципрас, Бети Базиана положи цвеќе на гробот на Гркот Зорба во Скопје

Бети Базиана, партнерката на грчкиот премиер Алексис Ципрас, денешната историска прва посета на премиер на Грција на нашата држава, ја искористи за да положи цвеќе на гробот на Гркот Зорба на скопските гробишта Бутел.

Базиана положи цвеќе на грбот на човекот прикажан преку зборовите на грчкиот писател Никос Казандзакис во романот „Алексис Зорбас“.

Георгиос Зорбас во 1922 година заедно со ќерката Екатерина од Солун со воз дошол во Скопје каде што останал да живее до смртта во 1941 година. Бил погребан во близина на Скопје, за подоцна неговите правнуци да ги префрлат неговите останки во семејната гробница во Бутел.

МИА/Фото: АНА-МПА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Заева и партнерката на Ципрас на прошетка на Кале

(Галерија) Разлики и сличности: И двајцата имаат по две деца, Заев и Ципрас приватно

Партнерката на Ципрас во Скопје ќе има посебна програма со Зорица Заева

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ваквите примери ја враќаат вербата во луѓето: Возач на ЈСП врати изгубен паричник на патник со цела плата внатре

Редакција

Убава вест: За време на пандемијата со коронавирусот во Гевгелија склучени 14 бракови

Редакција

Филипче: Се почесто да слушаме позитивни вести, посакувам брзо закрепнување на сите пациенти

Редакција