еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Патник од Дубаи се проверува за коронавирус на Инфективна клиника

Патник што допатувал од Дубаи и кој има симптоми слични на грип е хоспитализиран на Инфективната клиника и за помалку од три часа ќе бидат готови резултатите дали се работи за коронавирус.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека патникот допатувал пред неколку дена во земјава по шестдневен престој во Дубаи.

– Има симптоми слични на грип. Направени се тестовите и за помалку од три часа ќе бидат готови резултатите. Се пристапува со целото внимание како за сомнителен случај заболен од коронавирус, рече Филипче.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Како на филм: Колона за маски за заштита од корона вирусот во Јужна Кореја

Апелираше до сите кои доаѓаат од критичните региони да се придржуваат до препораките во упатството и доколку почувтвуваат некои од симптомите да не се шетаат низ здравствените установи, туку да се јават на телефоните за Институтот за јавно здравје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Изолациски центри за сомнителни случаи од корона вирус ќе има и во Велес и Гостивар, ќе ги обезбедува полиција

Според Филипче, здравствениот систем е подготвен и оти располага со доволен број на кревети, маски, мантили и скафандери.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Може ли корона вирусот да ги „инфицира“ изборите?

Сомнителниот пациент од Италија тестиран на Инфективната клиника во Скопје нема корона вирус

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„А1 Македонија“ го доби тендерот на ЈСП Скопје за набавка на електронски билети вреден 573.000 евра

Редакција

Детален преглед: Големи разлики во приходите и платите кај ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ

Редакција

Kако да се регистрирате на Националниот портал за електронски услуги, за да вадите документи онлајн

Редакција